יועץ נגישות לאתרים – פשוט חובה!

סוכנות דיגיטל

רוצה להתחיל?

יאללה לעבודה!

בשנת 2015 נכנסו לתוקפן ההגדרות של נגישות האתרים, זאת במטרה להקל על גולשים המוגדרים כמוגבלים. כל בעל אתר חייב להבטיח שהאתר שלו יעמוד בתקן וימנע מפגיעה בציבור וכן מקנסות כבדים.

נגישות האתרים חלה על כל אתר מכל סוג, כולל מיני סייט או אתר שיווקי ובעצם כל אתר שהמטרה שלו היא לתת איזה שהוא שירות או לשווק משהו. נגישות האתרים באה למנוע מצב של אפליה כאשר ציבור המוגבלים, לא יכול להשתמש כמו שאר הגולשים באתרים ברשת.

אי עמידה בכללים ובחוקי ההנגשה, עלולה להוביל לתביעות כספיות ואף להטלת סנקציות כאשר מדובר באתרים של מוסדות ציבור, עיריות ועוד. מהי בעצם המשמעות של תקנות הנגישות החדשות?

מסביר יועץ נגישות לאתרים. 

חובה- נגישות חלקית או מלאה

התקנות החדשות קובעות כי כל אתר חדש או כל חלק חדש באתר ותיק, חייב להיות נגיש לשימוש של אנשים בעלי מוגבלות. לאתרים לא דינמיים או כאלה שכוללים רק עדכונים שוטפים, כמו למשל בית עסק שמעדכן מאמרים בבלוג שלו,  יש שנה שבמהלכה אפשר להתאים את האתר לבעלי מוגבלויות. הצרכן העיקרי של האתרים הם ליקויי ראייה ועיוורים. אנשים עם בעיות מוטוריות מסתייעים בעזרים כלשהם לצורך הקלדה או גלישה. אבל הנגישות היא משהו שחייב להיות היום בכל אתר ואתר.

ויש גם עונש. על אתר בלתי נגיש מאפשר החוק הגשת תביעה אזרחית גם בלי הוכחת נזק. כל אחד יכול לתבוע, זה יכול להיות אדם בעל מוגבלות וגם אדם לא בלתי מוגבל. אפשר להגיש גם תביעות ייצוגיות. גופים ציבוריים כמו רשויות מקומיות או משרדי ממשלה, עלולים לספוג סנקציות ועונשים כבדים כמו קנסות, צווים לתיקון האתר ועד להטלת אחריות פלילית על בעלי האתר. אם עדיין לא הנגשתם את האתר שלכם אתם חייבים יועץ נגישות. 

מי חייב לעשות הנגשה לאתר?

כל אתר שמעניק שירות או מידע לציבור חייב לעשות הנגשת אתרים. אין הבחנה בין אתר גדול לבין אתר קטן וגם לא משנה למי הוא שייך, כולם חייבים בהנגשה. 

נציבות שוויון זכויות במשרד המשפטים לאנשים עם מוגבלות, אוכפת את החוק והיא מסבירה שאין מדובר באתרים בסגנון של בלוגים. אגב אותם חוקים חלים גם לגבי אפליקציות. אם מדובר באפליקציות שהמטרה שלהן היא לתת מידע לציבור, זכותו של ציבור המוגבלים לקבל את אותו מידע כמו שכולם מקבלים.

עד ה-25 באוקטובר 2016 הנגישו אלפי בתי עסק ובעלי אתרים את האתרים שלהם. לעתים היו כאלה שוויתרו על האנשים הישנים שלהם, וכבר הקימו אתר מודרני, חדשני ונגיש. 

השאלות בנוגע לנגישות אתרים הן רבות. החל מבעלי אתרים ששוקלים פשוט לפתוח אתר חדש ונגיש ועד לבעלי אתרים שלא יודעים אם הם מעלים עדכונים, האם העדכונים נחשבים כחלק חדש שחייב בנגישות אתרים. כמו למשל מסעדה שכל פעם מעלה מנות חדשות לאתר. 

מה שברור הוא שכל חלק באתר שדורש עבודת פיתוח כמו למשל אתר תיירות חייב בהנגשה, אם החלק החדש הוא לא משמעותי ואזוטרי זה לא דורש הנגשה כמו אותה מנה במסעדה. 

איך תדעו שהאתר שלכם נגיש?

סוכנות דיגיטל מציעה לכם שאם אתם עומדים להקים אתר חדש, דרשו מהמפתחים של האתר פיתוח אתר לפי תקנות הנגישות. בנוסף הקפידו להחתים יועץ נגישות על האחריות שלו לגבי הנגישות באתר. 

היו מקרים שללא מסמך אחריות כזה, אנשים לא קיבלו את האתר הנגיש שהובטח להם. אבל אם אתם רוצים להיות בטוחים שהאתר שלכם נגיש, יש כלי בדיקה מקוונים שבאמצעותם אפשר לבדוק אם האתר שלכם נגיש ועד כמה. 

תמיד טוב לשתף.

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדין
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
מייל

עוד דברים מעניינים.

רוצה להתחיל?

יאללה לעבודה!

מחכים לך עם תוכנית דיגיטל שמתאימה בדיוק עבור העסק שלך