יועץ נגישות- שאלות ותשובות בנושא נגישות אתרים

יועץ נגישות

רוצה להתחיל?

יאללה לעבודה!

לאחר תהליך ממושך של ארבע שנים שהוביל איגוד האינטרנט הישראלי, אושר בספטמבר 2019 חוק נגישות אתרים- התשע”ז 2017 שהוא חלק מתקנות הנגישות שנחקקו למען שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות. החוק הזה מחליף את התקנה הקודמת שתוקנה ודורש דרישות מיוחדות להנגשת אתרי אינטרנט. התקנות לדברי האיגוד עודכנו באופן שמאפשר לבעלי מוגבלויות לנצל את הרשת ולא מכביד על בעלי האתרים. לצורך הנגשת האתרים נקבעו תוכנות תומכות וחלופיות לשימושים שונים באתר כמו גלישה, קריאה, דפדוף, לחיצה על כפתורים, העברה לטופס צור קשר ועוד. מאמר זה מיועד לבעלי אתרים שרוצים לדעת מה אומרות תקנות נגישות אתרים המחפשים יועץ נגישות בשביל תהליך הנגשה מדוייק לפי ההנחיות.

מיהי אוכלוסיית המוגבלים?

בישראל חיים היום כ-1.41 מיליון בני אדם המוגדרים כמוגבלים. הם מהווים כ-17% מהאוכלוסייה. 17% מהם הנם ילדים מתחת לגיל 17, 50% הנם בוגרים, 33 % הנם בני 65 ומעלה. לצערנו אנשים עם מוגבלות חווים אפליה והדרה תעסוקתית וחברתית ונמצאים בפער מבחינת השתלבות בחברה ועבודה ביחס לאנשים רגילים. הנגשת אתרים אם כן, איננה רק תקנה טכנולוגית, אלא יישור קו בין משתמשי הרשת לאנשים מוגבלים שגם להם הזכות לנצל את הרשת לקבלת מידע, קניות, הורדת טפסים ממשרדי ממשלה ועוד.

מי חייב להנגיש את האתר שלו?

כל מי שנותן שירות לגולשים, מוכר, משווק מספק מידע ועוד. זה יכול להיות אתר של אדם פרטי או של עסק או חברה. עוסק מורשה, ארגון, עמותה, אגודה, מלכ”ר. כל גוף ציבורי רשות מקומית או משרד ממשלתי.

מהו התאריך הקובע האם ההנגשה היא מלאה או חלקית?

התאריך הקובע הוא 26.10.17. אתר שהיה קיים לפני מועד זה שנותן מידע או שירות ברשת, שהמחזור העסקי שלו עולה על מיליון ₪ (וזה היה המחזור שלו בשלוש השנים האחרונות) חייב בהנגשה מי שהמחזור שלו נמוך ממיליון ₪ בממוצע בשנה, פטור מהנגשה, אך הוא חייב לפרסם את קיום האתר באופן נגיש לאוכלוסיית בעלי המוגבלויות. אחת לשלוש שנים ייבחנו שוב הכנסותיו של האתר.

האם אתר חדש חייב בהנגשה?

כל אתר חדש שהמחזור הכספי שלו הוא מעל 300,000 ₪ בשנה, חייב להנגיש את האתר. עד שנת 2020, כל האתרים החדשים שהמחזור שלהם יהיה מעל 100,000 ₪ יהיו חייבים בהנגשה עפ”י תקן 5568. מי שמחזור העסקים שלו נמוך מסכום זה יהיה פטור אוטומטית מהנגשת האתר.

האם צריך להנגיש גם אתרים המאוחסנים בחו”ל?

אין שום קשר בין מקום אחסון האתר לבין הדרישה להנגיש אותו.

מה זה אומר בכלל נגישות אתרים?

אלו הן הנחיות בינלאומיות עבור תכני אינטרנט של ארגון האינטרנט הבינלאומי W3C. ההנחיות כוללות דרישה לכלול בכל אתר תוכנות ותוספים שיסייעו לכל אדם בעל מגבלה כלשהי בראייה, שמיעה או ניידות להשתמש ברשת. למשל: תמיכה בתוכנה קוראת מסך, תפעול האתר ע”י מקלדת ולא עכבר או להיפך, שימוש בכותרות, הדגשת קישורים, כותרות ותיאורים לסרטי וידיאו או תמונות ועוד.

האם חייבים גם להנגיש אפליקציות?

גם אפליקציות אשר מעניקות מידע או שירות חייבות בנגישות, בדיוק כמו שמנגישים אתרי אינטרנט. דרישות ההנגשה לאפליקציות הן שיבוצעו במערכות הפעלה מרכזיות ולפחות בשתיים מהן.

מהי הצהרת נגישות?

המומחים בתחום ההנגשה בגאו מדיה סוכנות דיגיטל מסבירים שכל אתר מונגש חייב בהצהרת נגישות הכוללת: פירוט ורמת הנגישות של האתר, באיזה סוג של דפדפנים בוצעה הנגישות מיהו רכז הנגישות או איש הקשר לנושא זה? תיאור ההתאמות שמתכוון לעשות הארגון באירועים מטעמו. האם ניתנו הקלות או פטורים של נגישות לאתר. כן יש לציין את תאריך הנגשת האתר.

תמיד טוב לשתף.

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדין
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
מייל

עוד דברים מעניינים.

רוצה להתחיל?

יאללה לעבודה!

מחכים לך עם תוכנית דיגיטל שמתאימה בדיוק עבור העסק שלך