מהו תקן נגישות אתרי אינטרנט?

תקן נגישות אתרי אינטרנט

רוצה להתחיל?

יאללה לעבודה!

חוק נגישות אתרי אינטרנט נכנס לתוקפו באוקטובר 2017, כדי למנוע את המגבלות הקיימות בפני כ-.1.5 מיליון גולשים בעלי מוגבלויות שונות המהווים כ-20% מהאוכלוסייה כולה. מטרתו של החוק היא לאפשר לאותה אוכלוסייה לצרוך את שירותי האינטרנט, ובכללם את השירותים של מוסדות ממשלה וציבור שלכולם יש היום אתר המציע אפשרות של תשלומים, הורדת טפסים, הזמנת שירותים ועוד. אין שום סיבה שבזמן שהציבור כולו נהנה מהיכולות הדיגיטליות הללו, 20% אנשים המוגדרים כמוגבלים לא ינצלו אותן.

ולא מדובר רק על מוסדות ציבור. בעידן בו רבים מהגולשים עושים קניות באינטרנט, בוודאי אין סיבה שלא יעשו זאת גם בעלי מוגבלויות, ולבעלי החנויות האינטרנטיות עצמן, צריך להיות אינטרס ברור להרחיב את מעגל הלקוחות שלו, בעצם הנגשת אתרי החנות שלהם לאוכלוסייה הסובלת ממוגבלויות שונות.

מהו תקן הנגישות של אתרי האינטרנט בישראל

תקן הנגישות של אתרי אינטרנט בארץ הוא 5568, שהוא בעצם אימוץ של ההנחיות הבינלאומיות לנגישות תוכן באינטרנט אשר הותוו ע”י הארגון העולמי W3C להתאמת נגישות שתאפשר לבעלי מוגבלויות להשתמש באינטרנט. לדוגמה יש עיוורים שכדי להצליח לגלוש ברשת, הם חייבים תוכנה לקריאת מסך והאתר עצמו צריך להתאים לתוכנה הזו כדי שניתן יהיה לקרוא באמצעותה בלי שום שיבושים. אם האתר לא יתאים לתוספת הזו עלול להיווצר מצב, שהגולשים יגיעו רק לחלקים מסוימים של התוכן, שהוא יעבור בצורה לא תקינה, או שהיא תחסום את היכולת לגלוש באתר. לכן בניית אתר מראש, צריכה לקחת בחשבון את כל התוספים שהוא ישתמש בהם כדי להיות נגיש, ולעשות את זה בסינכרון אופטימלי. כמו כן יש גולשים שיש להם קושי פיזי להשתמש בעכבר או במקלדת כמו למשל חולי פרקינסון או אנשים הסובלים מבעיות מוטוריות. עבורם צריכה להיות אפשרות להשתמש באחת משתי האפשרויות.

מי חייב להנגיש את האתר ?

כאשר מדברים על נגישות אתרים, התקנות להנגשת אתרים קובעות כי כל אתר שנותן שירות לציבור חייב להיות נגיש. אלה יכולים להיות גופים ציבוריים או גופים פרטיים, עמותות, ארגונים ועוד. האחריות היא של בעלי האתר והם צריכים לדאוג שהאתר שלהם יהיה נגיש. על בוני האתרים החובה ליידע את בעליהם על החוק. עפ”י התקנות חובת הנגישות חלה על האתרים הבאים:

  • חובת נגישות מלאה חלה על אתר עסק אשר הכנסתו היא מעל מיליון ₪ בשנה.
  • חובת נגישות מלאה חלה על אתר עסק אשר הכנסתו הממוצעת היא מעל 300,000 ₪, אשר הוקם אחרי אוקטובר 2017.
  • חובת נגישות חלקית, חלה על אתר עסק אשר הכנסתו הממוצעת היא מעל 300,000 ₪ בשנה והוקם לפני אוקטובר 2017. היתר זה ניתן עד לשנת 2020.
  • אתר עסק אשר מכניס בין 100-300 אלף ₪ , חייב בנגישות חלקית ויקבל פטור עד שנת 2020.
  • אתר של עוסק פטור או עסק שמכניס מתחת ל-100,000 ₪ בשנה, פטור מהנגשה.

חוסר הנגשה יגרור תביעה

חוק הנגשת האתרים הוא מחייב. כל גבר או אישה הסובלים ממוגבלות כלשהי, אשר גלשו באינטרנט ונתקלו בבעיות גלישה כתוצאה מחוסר הנגשה, יכולים לתבוע את בעלי האתר. את התביעה הם יכולים להגיש בעצמם או באמצעות ארגון כלשהו המגן על זכויות של בעלי מוגבלויות. אם מדובר על תקלה או באג שמונעים את הגלישה מאנשים מוגבלים, יקבלו בעלי האתרים 60 יום להנגיש את האתר. בעלי אתרים שמפרים את החוק, עלולים להיענש במסלול אזרחי ובמסלול פלילי. היא חושפת את בעלי האתר וגם את הדרג הניהולי של כל ארגון או חברה לעונשים הצפויים. כל אדם רשאי לתבוע את החברה או העסק על הפרה של חוק הנגישות. במישור האזרחי ייתכן ותחויבו לפצות נפגעי היעדר נגישות עד סכום של 50,000 ₪, לכל אתר בלתי נגיש אשר לא הצלחתם לגלוש בו. כאשר יתקבל “צו נגישות” ע”י פקח נגישות מטעם הנציבות לשוויון זכויות, מפעיל האתר או בעל העסק עלולים להיקנס בסכומים של עד 150,000 ₪ ולקנסות מצטברים נוספים על כל יום בו נמשכת ההפרה.

ישנם בשוק הרבה מאוד פתרונות נגישות, סוכנות דיגיטל גאו מדיה תשמח לעזור לכם להנגיש את האתר שלכם!

תמיד טוב לשתף.

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדין
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
מייל

עוד דברים מעניינים.

רוצה להתחיל?

יאללה לעבודה!

מחכים לך עם תוכנית דיגיטל שמתאימה בדיוק עבור העסק שלך