מהי נגישות לאתר?

נגישות לאתר

רוצה להתחיל?

יאללה לעבודה!

הנגשה של אתרי אינטרנט הייתה צעד מורי וחברתי מתבקש, יחד עם זאת התקנות של משרד המשפטים לגבי אתרים, מכבידים מאוד ואף אינם ריאליים. לאורך כל תהליך החקיקה בנושא  וכן בדיוני הכנסת, התריע איגוד האינטרנט הישראלי, הגוף שאמון על נושא האינטרנט, כי יש להימנע מהטלת גזירה קולקטיבית, אולם בסופו של דבר בחר המחוקק בנוסח הנוכחי של התקנות אבל כעת נעשים מהלכים כדי לשפר את התקנות הללו ולהפכן לנגישות יותר תרתי משמע עבור בעלי האתרים.

אם האתר שלכם מעניק מידע או שירות לציבור, בתחומים כמו בידור, בריאות, חינוך, ספורט, רווחה, תיירות ועוד או שהוא בנק, מסעדה ועוד הוא תחת ההגדרה של אתר נותן שירות ולפיכך הוא חייב להיות נגיש.

המשמעות של נגישות לאתר ברשת היא שכל אתר שמעניק מידע או שירות חייב לאפשר לאנשים עם מוגבלות להשתמש בו ממש כמו כולם. חוק הגשת אתרים עומד בפני עדכונים ותוספות של תקן חדש להנגשת מסמכים והוא נמצא בימים אלה במבחן המציאות. התקן הישראלי של הנגשת אתרים, נגזר מהנחיות בינלאומיות לתכני אינטרנט. הוא כולל קישורים, דוגמאות והסברים כיצד לתכנן את ההנגשה בצורה הכי נכונה הן עבור ציבור המוגבלים ועבור האתרים שצריכים להנגיש את האתרים שלהם.

תוכנות של נגישות לאתר- חלופה מדויקת

כדי שציבור המוגבלים יוכל ליהנות מאתרים כפי שנהנים אנשים לא מוגבלים,  הוא חייב לעמוד בדרישות תוך תמיכה בתוכנות חלופיות המאפשרות לציבור המוגבלים להבין את הטקסט, להבין מה קורה על צג המחשב ועוד. בין התוכנות אפשר למצוא תוכנה קוראת מסך, כמו למשל על ידי תיאור טקסטואלי של כל תמונה, כפתור וחצים במקום שימוש בעכבר, שימוש בכותרות לקוראי מסך לטובת גלישה אפקטיבית, הדגשת קישורים, כותרות לסרטי וידיאו ועוד.

אנשים שאינם נגישים, מונעים מציבור רחב של אנשים מוגבלים ליהנות ולגלוש ברשת ובכך לא מאפשרים להם לחסוך זמן במקום להגיע לרשות ממשלתית כלשהי או לבית עסק כלשהו. לא נהנים מאותו חיסכון ונוחות של קניות באינטרנט, רכישת השכלה, מעורבות חברתית או השכלה. כל אלה עשויים להיות אפשרויות לרכישת ידע, היכרות עם אנשים אחרים, הקלה על ההתנהלות שלהם וכל אדם מוגבל זכאי ליהנות מהם כאחד האדם.

מבחינת בעלי האתר עצמם, הנגשת האתר מגדילה בכ-25% את מספר הגולשים, וגם מנועי החיפוש מעדיפים אתרים נגישים ומדרגים אתרים אלה במקומות גבוהים כמו למשל בגוגל. כך יוצא שלצד העלויות בגין ההנגשה יש גם יתרונות ברורים.

חייבים להנגיש גם אפליקציות

בתחום של הנגשת אתרים, גם אפליקציות מחייבות הנגשה. אפליקציות הן אמצעי למתן מידע או שירות ולכן הן חייבות בהנגשה הזאת, ממש כמו שמנגישים אתרים. ישנה דרישה כי הנגשה של אפליקציות תתבצע לפחות מ-2 מערכות הפעלה. אם אתר האינטרנט שלכם רספונסיבי ומותאם לשימוש בטאבלט או בטלפון חכם, והשירות הוא זהה לשירות באפליקציה, התאמת הנגישות יכולה להתבצע רק באחד מהם. אם ביצעתם את ההתאמות עליכם יהיה לפרסם הפנייה על הנגישות באתר שלכם או באפליקציה.

יש היום חברות רבות המתמחות בהנגשת אתרים. אם האתר שלכם עדיין לא מונגש מצאו חברה מובילה ומקצועית אשר תוכל לבצע נגישות לאתר שלכם.

תמיד טוב לשתף.

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדין
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
מייל

עוד דברים מעניינים.

רוצה להתחיל?

יאללה לעבודה!

מחכים לך עם תוכנית דיגיטל שמתאימה בדיוק עבור העסק שלך