מה ההבדל בין UI ל-UX ?

עיצוב ux ui

רוצה להתחיל?

יאללה לעבודה!

את המושג UX שמתכוון לנושא של חוויית משתמש אנחנו מכירים כבר כחובה בסיסית, בכל דיבור על גלישה ברשת. אין סוכנות דיגיטל שלא מתעניינת בחוויית המשתמש באתרי הלקוחות שלה, שהיא בדרך כלל הסיבה שהגולשים נשארים בה. אבל לאחרונה מדברים הרבה גם על המושג UI ובמאמר זה ננסה להציג את ההבדלים בין השניים. עיצוב UX חווית משתמש, מציב אתגר יום יומי בפני מפתחי ממשקים ואפליקציות, אבל נוגע גם בפיתוחים של מוצרים מחוץ לרשת. הוא לא מוגבל רק לממשקים גרפיים אלא שניתן למצוא אותו היום למשל בלוחות מחוונים ברכב, במכונת כביסה ועוד. היום על רקע התחרות הקיימת בין מותגים ומוצרים, יש משמעות גם לחוויית המשתמש בהחלטת הקנייה.

מה זה UX?

UX הוא קיצור של המילים USER EXPERIENCE שפירושן תיאור החוויה שהמשתמש עובר בתוך האתר. רשימה של תפקודים בתוך האתר כניסה, דפדוף, לחיצה על כפתורים ועוד, שהמטרה שלהם בסופו של דבר, היא לא להעביר את הגולש חיפוש והשגת יעד באתר, אלא איזו חוויה הוא יקבל מכל התהליך הזה, והוא חייב לעבור חוויה ידידותית למשתמש.

המושג UI בעצם מתייחס לכל התהליך שקורה לפני החוויה, לבנייה של האפליקציה או הממשק. המטרה של ה-UX, היא להנגיש את המסלול של הגולש בצורה אינטואיטיבית, שמתאימה להתנהגות של גולשים, כדי שהגלישה תהיה טבעית, זורמת ונוחה עבורם. שימוש ב-UI עושה שימוש באלמנטים שמעוררים את החוויה כמו אנימציות, גדלים, שפה גרפית, צבעוניות ועוד סוגים שונים של אפליקציות, עושות שימושים שונים בממשקי המשתמש בהתאם לדומיין ולאופי קהלי היעד של האפליקציה. המכלול של UI ו-UX והשילוב ביניהם, הוא זה שיוצר את חווית הגלישה האולטימטיבית והזורמת באופן טבעי. ברגע שהגולש צריך להתחיל לחפש כפתורים, לא להבין לאן הוא גולש ואיך הוא מדפדף באתר, חווית הגלישה שלו נפגעת עד כדי כך שהוא פשוט יכול לנטוש את האתר.

עיצוב UX ועיצוב UI- מצא את ההבדלים!

  • תהליך ה-UI הוא הבונה, המקים והמרים את החוויה.
  • עיצוב ה-UX הוא עצם החוויה המוצעת לגולש באתר.
  • ניצול חווית המשתמש מצד הגולש הוא התוצא של UI. החוויה עצמה היא UX.

עיצוב UX הוא עיצוב חווית המשתמש, תוך ביצוע ניסיונות ובדיקות של המודלים העסקיים. רק לאחר מכן נבנה המוצר. העיצוב הזה נוגע יותר בסוגיות של עיצוב חזותי ואינטראקטיבי. מה התחושה באתר? מה המותג? איזו אינטראקציה יש לגולשים אתו? מה הפעולות שהגולשים צריכים לעשות, והאם הם יכולים לחוש מסופקים אחרי שביצעו אותן. גם מעצבי UX וגם מעצבי UI, הם בעצם אדריכלי אינטראקציות, רק שמעצבי ה-UI יורדים לרזולוציות הכי קטנות של חווית המשתמש ואילו ה-UX עוסק במאקרו. מעצב UX יבנה את תהליך האינטראקציה ומעצב ה-UI יוסיף אלמנטים שיעניקו לגולשים את הניווט המוצלח והקל.

UX עובדת על הפונקציות UI אוהבת אותם יפים!

בגאו מדיה סוכנות דיגיטל מסברים שמעצב UX נדרש לבצע תהליך של מחקר על המתחרים, הבנת קהלי היעד, וביצוע בדיקות על המוצר. הוא יוצר תזרימי משתמש ותזרימי רשת נכונים, ובשלב השני נכנס לפעולה מעצב ה-UI אשר מעניק להם מראה אטרקטיבי ואסתטי. השלב הזה כולל בחירה של טיפוגרפיה וצבעים, אינטראקציות שמבוססות על תפקודים צפויים של קהלי היעד ויישום היררכיה חזותית, שתקל על הגולשים להבין את האתר, את המוצר ומה הם צריכים לעשות בכל שלב שהם גולשים בו כדי לקיים אתו אינטראקציה הוא להשיג ממנו מידע. כאשר ההיררכיה מגובשת, תהיה לכל עמוד באתר מטרה ברורה והגולש יבין, מה הוא צריך לעשות באופן אינטואיטיבי וטבעי. יש שימוש נרחב בדפוסי התנהגות צפויים, פסיכולוגיה של הגולשים בתכנון ובניית חווית המשתמש. UX גם בונה את הרגש של הגולשים כלפי האתר, אחרי שנעשה מחקר על הבנת הרגשות של קהלי היעד. כאשר אנשים מתחברים לרגש הזה, הם ממשיכים לגלוש. אתם יכולים לשעשע אותם בגלישה, לעניין אותם או ליצור אתגר, כל אלה גורמים לאינטראקציה שמשאירה אותם באתר וזה תוצר משותף של עיצוב UX ועיצוב UI.

תמיד טוב לשתף.

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדין
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
מייל

עוד דברים מעניינים.

רוצה להתחיל?

יאללה לעבודה!

מחכים לך עם תוכנית דיגיטל שמתאימה בדיוק עבור העסק שלך