מה זה עיצוב UX UI בתחום חווית משתמש ?

עיצוב ux ui

רוצה להתחיל?

יאללה לעבודה!

עיצוב UX הנו עיצוב חווית משתמש בכל אתר. עיצוב UI הוא עיצוב ממשק המשתמש שמגלם את העיצוב החזותי והאינטראקטיבי. זהו העיצוב המקנה את המראה והתחושה של האתר, במילים אחרות את המותג, האישיות שלו. הוא מבטא את האינטראקציה של הגולשים עם האתר כמו למשל לחיצה על כפתור? מה זה עושה להם ומה קורה? מעצבי UX וכן מעצבי UI מעצבים לכם אינטראקציות. הם האדריכלים שלהם במאקרו ובמיקרו. מעצב UX יעצב את המהלך והמסלול של המשתמשים באתר כמו למשל, איך הוא נרשם לאתר הזה, על מה עליו ללחוץ? אילו פרטים עליו להשאיר ועוד. מעצב ה-UI יבליט וידגיש את האינטראקציות האלה באמצעות דגשים וצבע. הוא יוביל את הגולשים לסממנים שיקלו עליהם את השליטה והשימוש באתר.

ממשק UX וממשק UI- שילוב מנצח של יעילות ויופי

תהליך המחקר של המעצבים בתחום ה-UX כרוך בניתוח המתחרים, פיתוח קהלים, והקניית ערך למוצר. למוצר הזה צריך להיות ערך נבדל ממה שיש עד כה למוצרים מקבילים, והוא גובל בבדיקות לאורך כל מחזור החיים שלו, הסקת מסקנות ושינויים. תזרימי הרשת ותזרימי המשתמש עוברים למעצב ה-UI אשר צריך להעניק להם מראה נעים מבחינה אסתטית. יש לבחור פלטה של צבעים וכן טיפוגרפיה אשר יהיו ברורים לגולשים וגם אטרקטיביים ופשוטים לשימוש. חייבת להיות התאמה בין ההחלטות של יצירת האינטראקציות בהתאם למידע שיש למעצבי הממשק על קהלי היעד וההעדפות שלהם. צריך להיות להם קל מאוד להיכנס לאתר, לנווט, לקבל החלטות ולהפוך ללקוחות. אם יש להם מהמורות בדרך, זה עלול לגרום להם לנטוש את האתר.

היררכיה מעוצבת

הדבר הכי חשוב בכל אתר, זה שתהיה היררכיה כלשהי בשפה ברורה של התפקודים השונים. זהו בדיוק תפקידו של מעצב UI להעניק מראה נעים ואסתטי, ולבחור בטיפוגרפיה ובצבעים אשר יהיו מושכים וגם פשוטים וקלים לשימוש. הוא חייב ליישם היררכיה שתהווה כמדריך עבור הגולשים, ותאפשר להם להתמצא מיד באתר, לדעת על מה ללחוץ כדי להגיע לדפים מסוימים באתר, לבצע רכישה ועוד. כאשר שפת העיצוב ברורה, קל לגולשים להתמצא באתר ולמצוא את מבוקשם במהירות וביעילות. המשתמש קולט את ההיררכיה הזו ויודע לתפקד בכל עמוד ועמוד בנפרד, ומבין את השפה של האתר היכן לגלוש, איפה מה שהוא מחפש ואיך הוא מנווט באתר הזה בקלות. לאורך כל המסע שלו באתר, הוא יקבל רמזים שיאפשרו לו להבין איך להתנהג ולשלוט בניווט באתר הזה.

ממשק UX משיג מטרות

גולשים מגיעים לכל אתר כדי להשיג משהו. אם זה לקנות מקרר, להציץ בליין מיטות הנסיכה החדשות ובין אם זה למלא טופס ולהזמין ספר. הם מגיעים לאתר בגלל שיש להם מטרה מסוימת. מעצב ממשק UX חייב לנסות להבין מה קהלי היעד רוצים מהאתר ע”י ביצוע אפיון UX מסודר. כאשר מדובר למשל באתר של מזון לבעלי חיים, ינסה מעצב ממשק UX להבין מה גורם לאנשים להיכנס, לאן רוב הגולשים נכנסים באתר, לאיזו קטגוריה? האם הם יודעים מה שהם רוצים, או שהם מנווטים כדי לחפש מוצרים מסוימים, כמה זמן הם משקיעים בגלישה באתר ועוד. כלומר מכל המידע הזה ייבנה הממשק, אשר “יזרום” עם הראש של הגולשים. התחקיר המקדים עוזר להם להבין איך כל קהל יעד באתר מסוים מתנהג, ולעצב את הממשק הזה “בראש שלהם”. כאשר יש התאמה התנהגותית בין הגולש ובין האתר, משיגים את המטרה וזה הדבר הראשון החשוב שצריך לקרות.

ממשק UI מעורר רגש

השילוב בין עיצוב ux ui, הוא זה שגורם לפיתוח של אתר , אפליקציה או כל מוצר אחר. מעצב ה-UX כאמור עובד על המקרו על האתר ומעצב ה-UI עובד על המיקרו. המעצבים בגאו מדיה סוכנות דיגיטל מסבירים שעיצוב חווית משתמש הוא תחום מקיף מאוד והוא מתרחב בכל יום שכן יש לו השפעה חד משמעית על התנהלות של גולשים באתר. גם חברות אינטרנט וגם מפתחי מוצרים ומספקי שירותים, מבינים היום את הערך שיש בהבנה של התנהגות קהלי היעד לפני בניית האתר. עיצוב ממשק משתמש לא מיועד רק למשתמשים גרפיים כמו במחשבים, ניידים או טאבלטים, אלא שאפשר לראות אותו היום במוצרים נוספים כמו לוחות מחוונים ברכבים, מכונות כביסה, מכונות למכירת כרטיסים ועוד.

תמיד טוב לשתף.

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדין
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
מייל

עוד דברים מעניינים.

רוצה להתחיל?

יאללה לעבודה!

מחכים לך עם תוכנית דיגיטל שמתאימה בדיוק עבור העסק שלך