נגישות אתרים – מה חשוב לדעת

הנגשת אתרים

רוצה להתחיל?

יאללה לעבודה!

בעידן האינטרנט בו כמעט רוב בני האדם מתנהלים מול מחשב, ולא רק לצרכי עבודה אלא גם בחייהם בכלל כמו למשל בעריכת שופינג און ליין, מציאת עבודה, יצירת תקשורת מול חברות ועסקים ועוד, יש משהו לא הוגן בכך שציבור הנכים והמוגבלים לא יעשה שימוש באחד הכלים הכי משמעותיים היום בתקשורת והוא רשת האינטרנט. לפיכך בשנת 2013 נחקק חוק נגישות אתרים הקובע כי כל אתרי האינטרנט חייבים לבצע שינויים שונים כדי שציבור הנכים והמוגבלים יוכל לעשות שימוש באתרים ככל האדם. כלומר לגלוש לאתרים, להוריד טפסים, לקנות, למכור, לצ’וטט , לגלוש ברשת וליהנות מכל מה שהיא מציעה.

מהלך חקיקת חוק נגישות אתרים

נגישות אתרים היא חלק מהנגשה כללית הדרושה לציבור הנכים. אנשים עיוורים, מוגבלים בתנועה ועוד, אשר, צריכים להגיע לכל מקום כמו כל אחד, לעתים בכיסאות גלגלים אבל נתקלים בבעיות ותקלות נגישות במקומות ציבוריים ואחרים. חוקי הנגישות פועלים לא רק בתחום האינטרנט אלא גם לנגישות מקומות בציבור. נגישות אתרים  מתחייבת מבחינה שוויות וחברתית מול ציבור הנכים, אבל ההתייחסות הקולקטיבית של תקנות משרד המשפטים, מכבידה מאוד על בעלי האתרים. לאורך כל תהליך החקיקה בדיוני הכנסת, בפגישות, שיחות ופניות אישיות, התריע איגוד האינטרנט הישראלי כי יש לבטל את ההתייחסות הקולקטיבית, משום שיש כל מיני מאפיינים של אתרים ודרישות שונות מכל אתר. המהות של הנגשת אתרים הוא להקל על אוכלוסיית המוגבלים, אבל גם לעשות את זה בצורה המטיבה עם בעלי האתרים.

תביעות על אי הנגשת אתרים

בוועידת נגישות ישראל החמישית, דובר על מצבן הנוכחי של התקנות והופנתה קריאה לנציבות לשוויון זכויות, לפעול להשלמת תיקון תקנה 35 לציבור, ולהורות על ניצול סנקציית התביעה רק במקים חריגים זו סיטואציה מורכבת אשר עלולה לגרום לעודף של תביעות, אשר תגרום לסגירה שלא אתרים, תעורר אנטגוניזם ותגרום לצער בציבור. בסופו של דבר היא גם לא תוביל למטרה המשותפת של יותר אנשים נגישים בעלויות סבירות לבעלי אתרים. בדיון של וועדת הרווחה בספטמבר 2016, אושרה דחיית המועד של כניסת תקנות נגישות אתרים לתוקפן, וכן התייחסות מקלה לגבי אתרים קיימים והזמן הנדרש להם לצורך הנגשת האתרים. שינוי התאריך נתן בידי בעלי האתרים עוד זמן לביצוע השינויים המתבקשים.

נגישות אתרים הוגנת גם מול בעלי האתרים

בסופו של דבר בפרשנות לגבי חוק נגישות אתרים, יש צורך ביצירת איזון בין השינויים המתבקשים לצורך הנגשת אתרים, לבין היכולות של בעלי האתר לבצע זאת בזמנים מסוימים, איגוד האינטרנט הישראלי מכנס מרתון של שולחנות עגולים בהם משתתפים מפתחים מומחים בתחום של הנגשת אתרים. אנשים עם מוגבלות שיש להם ידע לגבי הטכנולוגיה, עורכי דין עם ידע בנושא, ונציגים של נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות. יחד עם הצורך בהנגשת אתרים, ישנם יוצאי דופן שאינם חייבים בהנגשה או שתאריך ההנגשה שלהם הוארך כמו אתרים עם מחזור כפי בהיקף מסוים ועוד.

כל רשויות המדינה ומוסדות הציבור פועלים ברשת

כל מוסד ציבורי, רשות עירונית או ממשלתית, עובדים היום און ליין ברשת. אם פעם התבקשנו להגיע לאיזה שהוא מקום כדי לנהל את עניינו ועמדנו בתור, היום בהתכתבות ברשת והורדת טפסים, נחסכת מאתנו הגעה פיזית למקום כלשהו כדי לקבל שירות. לפיכך אין שום סיבה שציבור הנכים לא יקבל את אותן הטבות והקלות כאשר הוא זקוק לטפסים, לתקשורת מול מוסד, לתשלומים שונים לרשויות ועוד. האינטרנט נועד להקל על החיים, של כולם, וגם של ציבור הנכים. סוכנות דיגיטל גאו מדיה תשמח לסייע לכל אתר להפוך לנגיש.

תמיד טוב לשתף.

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדין
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
מייל

עוד דברים מעניינים.

רוצה להתחיל?

יאללה לעבודה!

מחכים לך עם תוכנית דיגיטל שמתאימה בדיוק עבור העסק שלך