נגישות לאתר אינטרנט – מה צריך לדעת

נגישות לאתר

רוצה להתחיל?

יאללה לעבודה!

רשת האינטרנט היום, היא חלק אינטגראלי מחיינו. היא משרתת אותנו בכל תחומי החיים בהיבטים שונים. אין כמעט דבר שאנחנו לא רוצים ממנה. אם זה כניסה לרשתות חברתיות כדי ל"שוחח" עם חברים, אם זה לשלם חשבונות, לקבל מידע, להשתתף בפורומים, לקבל מידע על נושאים תרבותיים, בריאותיים ואחרים ולהיות בקשר דיגיטלי עם רשויות ומוסדות שאנו קשורים אליהם.

נכון לסוף שנת 2013 יישרה מדינת ישראל קו עם מדינות נוספות בעולם וחוקקה חוק נגישות לאתר אינטרנט וכן לאפליקציות ואתרי אינטרנט. במשך הזמן ולאור הניסיון התברר, כי יש אף הגיון חברתי ועסקי בתהליך של הנגשת אתר.

אפליקציה ואתר מחויבים בהנגשה

שאלות רבות יש לבעלי אתרים סביב הנושא של הנגשת אתרי אינטרנט. מאמר זה ינסה לספק את כל המידע הנדרש. לדוגמה אם יש צורך להנגיש אתר המותאם לסלולרי כמו לאתר בלתי מותאם. במקרה כזה אומרת התקנה שרק אתר אחד חייב בהנגשה במידה והוא מספק את אותו מידע ושירותים.

לדוגמה  אתר אשר נבנה בארץ בשפה זרה ומיועד לשימוש בחו"ל, לא מחויב בהנגשה. זו נוגעת רק למשתמשים בארץ. אבל לדוגמה אם יש לכם אתר בשפות שונות והוא לרשות משתמשים בארץ, הוא חייב בהנגשה בכל השפות. כך לדוגמה אתר שיווקי של קורס למשל חייב להיות נגיש, אלא אם כן הוא מיועד רק למשתמשי הקורס ולא לאחרים.

משפחות רבות מקימות אתר אינטרנט המיועד לבני המשפחה, ולכן אין עליהם שום חובה להנגיש אותו, אלא אם יש במשפחה אנשים מוגבלים ואז עליהם להבין מהי נגישות לאתרי אינטרנט ולבצע אותה באתר המשפחתי שלהם..

לכולם יש זכות ליהנות מהרשת

הנגשת אתרי אינטרנט היא בדיוק כמו הנגשת מקומות ציבוריים ואחרים, המיועדים לכולם. כאשר יש הנגשה המושג מיועדים לכולם, אכן מתממשת שכן המוסד המסוים דאג שתהיה גישה נוחה לאנשים עם כיסאות גלגלים, או עיוורים או עם מוגבלויות אחרות הנזקקים לסיוע כדי להתמצא במקום.

אותו דבר זה עם אתרי אינטרנט. היום כולם עושים הכול באינטרנט ואין שום סיבה שמוגבלים לא ייהנו גם כן. אפשר להיכנס לאתרים של מוסדות ורשויות, להוריד טפסים ולשלם תשלומים. אפשר לגלוש באתרים שמספקים מידע ולעשות עבודות אקדמאיות או אחרות. נגישות אתרים היא לא רק משהו טכנולוגי, היא טומנת בחובה את הרגישות לזולת.

כ-25% מהאוכלוסייה בארץ מוגדרים כמוגבלים, גם להם מותר לגלוש ולנצל את כל יתרונות הרשת וזה בדיוק מה שהחוק הזה רוצה להשיג, נגישות לאתרי אינטרנט זו חובה מוסרית.

סוגי מוגבלויות- עבורם חייבים נגישות לאתר

בין סוגי המוגבלויות אשר יכולים היום לגלוש באתרים נגישים יש גולשים עם מגבלות ראייה. אלה נחלקים לעיוורים, עיוורי צבעים ועד לנזקקים למשקפיים. בנוסף להם יש גולשים שסובלים ממוגבלות פיסית. זו יכולה להיות מוגבלות בידיים שלא מאפשרת להם תפעול של המקלדת או העכבר, זו יכולה להיות מוגבלות קוגנטיבית ובעיות בהבנה וכן קשיים בקריאה. הסובלים מלקויות למידה חווים בעיות קריאה, חוסר יכולת להבין גם שפה פשוטה, חוסר יכולת להתמצא באתר, כי הם לא מסוגלים לקרוא את ההוראות ולהבין ועוד. כאשר יש באת תוספים לצורך נגישות, הם לא חווים את המגבלה שלהם ומסוגלים לנצל כל אתר לתועלתם בדיוק כמו כל אחד אחר.

פוביית מחשב- נגישות מעודדת שימוש

אנשים רבים לא יודעים לגלוש ברשת. או שיש להם פוביית מחשב או שהם טכנופוביים באופן כללי. הם אנשים שלא גדלו כילדים דיגיטליים ולכן הם רחוקים מרחק שונות אור מכל הטכנולוגיות כולל האינטרנט. אתרים נגישים עושים להם את הגלישה הרבה יותר ברורה ונוחה ויש לציין כי גם אנשים עם רתיעה וחשש ממחשבים, שמחים לגלות אתרים נגישים בהם הם מצליחים לגלוש בקלות רבה. נגישות לאתר מקלה עליהם את הגלישה ולכן עסקים רבים פונים אל סוכנות דיגיטל לתהליך של הנגשת אתרים..

תמיד טוב לשתף.

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדין
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
מייל

עוד דברים מעניינים.

רוצה להתחיל?

יאללה לעבודה!

מחכים לך עם תוכנית דיגיטל שמתאימה בדיוק עבור העסק שלך