יועץ נגישות – חובה ב-2019!

יועץ נגישות

רוצה להתחיל?

יאללה לעבודה!

חוקי הנגישות מציבים אתגר עבור אתרים ברשת. לא כולם יודעים אם הם צריכים להפוך את האתר שלכם לנגיש ואיך עושים זאת הלכה לפועל. הפרה של תקנות הנגישות לאתרים, עלולים לגרור קנס עד סכום של 50,000 ₪, גם ללא הוכחת נזק ולכן לא משתלם לקחת סיכון ולהיעזר ביועץ נגישות אשר יבצע נגישות באתר.

יועץ נגישות מספק יעוץ מקצועי ויסודי, כולל הרצת דפי האתר וסקר לגבי כל עמוד וביצוע פתרונות נגישות מלא לאתר, כך שיעמוד בתקנות ובחוק הנגישות. הבדיקה הראשונית תעניק סקירה על האתר, בדיקת הקוד וההתאמה שלו לתקני הנגישות. הנגישות תיעשה בהתאם לדו”ח ליקויי נגישות קיימים באתר.

מהו רכיב נגישות?

רכיב הנגישות מספק את נגישות קוד האתר, המבנה שלו, רכיבי האתר והתבניות. המשימה לא פשוטה כלל.  WACG 2.0 – Web Content Accessibility Guide הנן  ההנחיות של ה-W3C.  יש להקפיד על כתיבה תקינה בכל התמונות והטקסטים של האתר, וכן להקפיד כי תתבצע הנגשה לחומרים חדשים. בעלי אתרים באנגליה למשל מצהירים על כ-90% נגישות. המשימה של מנהלי התוכן היא באמת מאתגרת ומחייבת בלימוד ויישום תקנות הנגישות.

מתפקידו של יועץ נגישות לספק אלטרנטיבה לגלישה או ביצוע פעולה כלשהי בכל אתר אינטרנט. הניצול המלא מבחינת אוכלוסיית המוגבלים, דורש התקנת תוכנות מסייעות כמו NVAD, תוכנה אשר מקריאה לו את המתרחש על המסך, היא מפרטת בקול גם את רכיבי האתר ומסבירה את המשמעות שלהם.

נגישות אתרים מתחילה בעצם מהבניה של האתר. הוא צריך להיות בנוי בהיררכיה בהתאם לתקני הנגישות. קבצי שמע יתורגמו בשפת הסימנים לטקסט או וידיאו, קובץ שמע יתורגם לטקסט ועוד.

איך מנגישים אודיו ווידיאו?

חלק ניכר מהחומרים הקיימים היום בכל אתר אינטרנט מוגשים כסרטוני וידיאו או אודיו. קיומם של חומרים אלה, עוזר לאטרקטיביות של האתר וכן לטראפיק של גולשים. אלה הם אמצעים שמושכים גולשים וקהלי יעד. לפיכך, יש כמובן לבצע נגישות גם לערוצים הללו. אנשים עם מוגבלויות שונות, חווים את האלמנטים הללו בצורה שונה. אנשים הסובלים מדיסלקציה יעדיפו טקסט ללא כתוביות, אנשים הסובלים מבעיות שמיעה יעדיפו טקסט ויזואלי בליווי כתוביות. החוויה של סרטון וידיאו היא חושית, ולאוכלוסייה המוגבלת יש למצוא את הרכיבים החלופיים שיוכלו להעניק להם את החוויה בהתאם למגבלות שלהם.

משום כך בנגישות אתר, יש צורך ביצירת כתוביות המחליפות דיבור וקריינות, כולל טקסטים לתרגום הצלילים המושמעים. בתיאורי אודיו יש צורך בתיאור ויזואלי עבור קבצי אודיו. כמובן שיש לסנכרן בין כל התוכנות.

בנוסף חייבים לעשות התאמה לנגן שיופעל באמצעות המקלדת והוספת כתוביות לסרטוני וידיאו. זה יכול להיות בצורה של הופעת הכתוביות בגוף הסרט או כאלה מתווספות במהלך הסרט באמצעות תוכנות ייעודיות.

נגישות אתרים לאוכלוסיית העיוורים

אדם עיוור, אינו משתמש בחוש הראיה ולכן עבורו השימוש באינטרנט חייב לכלול תכניות המחליפות את המסר הויזואלי הן בתמונות והן במידע. הוא יכול להשתמש ברשת לצרכים שונים, ממש כמו כל הגולשים בסיוע תוכנות מסייעות. הוא יכול להכיר אנשים, לקבל שירותים מקוונים, לקבל מידע, לחפש עבודה וליצור קשרים חברתיים, להשתתף בקבוצות דיון ולהגיב על המתרחש. זוהי תחושה שוויונית שאנו חייבים להעניק לכל אוכלוסייה מוגבלת באשר היא.

עיוורים גולשים כאשר יש להם תוכנות מסייעות כמו קורא מסך שהפופולרית שבהן היא NVAD. תוכנה זו מקריאה לו את התוכן של המוצג בפניו. היא מאפשרת לו לדלג בין הנושאים השונים באתר, מקריאה עבורו כל תו וסימן, כותרת ומתארת לו תמונות, מקריאה לו כתוביות בכל סרטון וכן את ההנחיות למשל במילוי טפסים.

העזרים הללו, מציינים בגאו מדיה סוכנות דיגיטל מסייעים לאוכלוסיית העיוורים, מסביר יועץ נגישות לגלוש ברשת ולנצל את כל היתרונות הגלומים בכל אתר ואתר. מעבר לכך, יש את תחושת השוויוניות והשותפות שחשוב להעניק אותה אדם מוגבל.

תמיד טוב לשתף.

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדין
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
מייל

עוד דברים מעניינים.

רוצה להתחיל?

יאללה לעבודה!

מחכים לך עם תוכנית דיגיטל שמתאימה בדיוק עבור העסק שלך